Skip to content

Polystyrénové lišty – všetko čo potrebujete vedieť

Polystyrénové lišty sa stali populárnym riešením pre dokončovacie práce v interiéri. Vďaka svojim vlastnostiam a dizajnovým možnostiam sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú vytvoriť elegantný a moderný vzhľad svojho domova alebo kancelárie bež zložitých murárskych prác a komplikovanej inštalácie. V tomto článku sa pozrieme na výhody polystyrénových líšt, ako správne vybrať, inštalovať a udržiavať tento materiál, aby ste z neho získali čo najviac a tešili sa z nich čo najdlhšie.

 

Výhody polystyrénových líšt

Polystyrénové lišty majú niekoľko výhod, ktoré ich robia atraktívnou voľbou pre interiérové dizajny:

  • Nízka cena: v porovnaní s inými materiálmi, ako sú drevo alebo sádrovec, sú polystyrénové lišty lacnejšie, čo umožňuje úsporu finančných prostriedkov pri výstavbe alebo renovácii interiéru. Čo v čase zvyšujúcich sa nákladov na stavebné materiály ocenia všetci, renovujú. 
  • Ľahká inštalácia: polystyrénové lišty sú ľahké a preto aj ľahko spracovateľné, čo zjednodušuje ich inštaláciu. Aj domáci kutilovia si polystyrénové lišty môžu ľahko nainštalovať sami, bez potreby odborných služieb.
  • Vodeodolnosť: tento materiál je dobre odolný voči vlhkosti a vode, čo znižuje riziko poškodenia alebo plesní. To z nich robí vhodného kandidáta aj pre použitie v kúpeľniach, kuchyniach alebo iných priestoroch so zvýšenou vlhkosťou.ň
  • Široký výber dizajnov: polystyrénové lišty sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a štýloch, čo zaručuje, že nájdete ten správny dizajn pre váš interiér, bez ohľadu či hľadáte rustikálny / vintage štýl alebo moderný dizajn. 
  • Ľahká údržba: polystyrénové lišty sú jednoduché na údržbu a nevyžadujú si časté natieranie alebo iné opravy.

 

Z čoho sú vyrobene polystyrénové lišty

Polystyrénové lišty sú vyrobené z expandovaného polystyrénu (EPS) alebo extrudovaného polystyrénu (XPS), čo sú druhy plastových materiálov. Polystyrén je syntetická termoplastická pena, ktorá je ľahká, odolná voči vlhkosti a má dobré izolačné vlastnosti.

Expandovaný polystyrén (EPS) sa vyrába z expandovanej perličky polystyrénu, ktorá sa potom formuje do rôznych tvarov a veľkostí. Extrudovaný polystyrén (XPS) sa zase vyrába tlačením polystyrénovej peny cez špeciálnu trysku, čo vytvára hladký a pevný povrch. Oba typy polystyrénu sú ľahko tvarovateľné a prispôsobiteľné, čo umožňuje vytvárať lišty s rôznymi vzormi a štýlmi.

 

Polystyrénové lišty s kremničitou vrstvou

Polystyrénové lišty s kremičitou vrstvou majú na vrchu tenkú vrstvu silikátu alebo kremičitanu, ktorá zvyšuje ich pevnosť, odolnosť a tepelnú izoláciu. Pri natieraní takýchto líšt je potrebné zohľadniť oba materiály.

Najlepšie je použiť vodou riediteľné silikátové alebo silikónové farby, ktoré sú šetrné k obom materiálom a zároveň poskytujú dobrú priľnavosť a trvanlivosť. Tieto farby sú vhodné pre vonkajšie aj vnútorné použitie a sú dostupné v širokej škále odtieňov.

 

Ako vybrať polystyrénové lišty

Veľkosť a tvar

Pri výbere polystyrénových líšt zohrávajú dôležitú úlohu ich veľkosť a tvar. Zvážte rozmer stien a výšku stropu vo vašej miestnosti a vyberte lišty, ktoré sú proporcionálne a dizajnom vhodné k celkovému priestoru. Ak máte vysoké stropy, môžete si dovoliť hrubšie a výraznejšie lišty s krajším zdobením. Pre nižšie stropy sú vhodnejšie tenšie a jednoduchšie dizajny.

 

Štýl 

Pri výbere štýlu polystyrénových líšt zvážte celkový vzhľad a dizajn vášho interiéru. Vyberte lišty, ktoré zodpovedajú štýlu vášho domova, či už ide o klasický, moderný alebo rustikálny štýl. Inšpirácie môžete nájsť aj v našej galérií realizácii (nielen polystyrénových líšt).

 

Farba

Polystyrénové lišty sú najčastejšie dostupné v bielej alebo krémovej farbe, ktorá však môže byť ľahko natretá na požadovanú finálnu farbu. Uistite sa, že farba, ktorú zvolíte, zodpovedá farebnému schématu vašej miestnosti a dopĺňa ostatné prvky interiéru.

Pri natieranie polystyrénových líst je dôležité použiť vhodnú farbu, ktorá nebude poškodzovať materiál. Polystyrén môže byť citlivý na niektoré chemikálie, najmä na silné rozpúšťadlá, ktoré sú často obsiahnuté v niektorých farbách.

Pre natieranie polystyrénových líst odporúčame použiť vodou riediteľné akrylové alebo latexové farby. Tieto farby sú šetrné k materiálu, majú dobrú priľnavosť a sú dostupné v širokej škále odtieňov.

Pred natieraním je dôležité aby bol povrch polystyrénu čistý a suchý. Ako podkladovú vrstvu môžete použiť vodou riediteľný akrylový podklad, ktorý zlepší priľnavosť farby a zabezpečí rovnomerný vzhľad. Potom naneste 1-2 vrstvy farby podľa potreby a nechajte ju vždy dobre uschnúť medzi jednotlivými vrstvami.

 

Kvalita

Skontrolujte kvalitu polystyrénových líšt pred kúpou. Vyššia hustota materiálu zabezpečí lepšiu odolnosť a dlhšiu životnosť. Vyhnite sa veľmi lacným a tenkým líštám, ktoré môžu byť krehké a náchylné na poškodenie. 

Kvalitné polystyrénové lišty nájdete v našom eshope. Zabezpečujeme polystyrénové lišty aj pre veľké projekty.

 

Inštalácia polystyrénových líšt

Príprava povrchu

Pred inštaláciou polystyrénových líšt je dôležité pripraviť povrch stien a stropov. Uistite sa, že sú čisté, hladké a bez prachu či mastnoty. Odstráňte všetky nečistoty alebo staré nátery.

 

Meranie a rezanie

Presne zmerajte dĺžku steny, kde budú lišty inštalované. Potom s pomocou uhlového pravítka a ostrého noža odrežte lišty podľa potreby. Uistite sa, že rez je rovný a čistý.

 

Lepenie

Použite špeciálne lepidlo pre polystyrénové lišty na aplikáciu lepidla na zadnú stranu líšt. Postupujte podľa pokynov výrobcu týkajúcich sa množstva a aplikácie lepidla.

 

Inštalácia

Priložte lištu k stene alebo stropu a jemne ju pritlačte, aby lepidlo dobre spojilo lištu s povrchom. Uistite sa, že lišta je správne zarovnaná a v rovnakej výške ako ostatné lišty v miestnosti. Ak je potrebné, použite nastaviteľné úchytky alebo podpery, aby ste udržali lišty na mieste, kým lepidlo zaschne a ukotví listu.

 

Spájanie líšt

Ak sú vaše lišty dlhšie ako dĺžka steny, budete musieť spojiť dva kusy líšt. Najlepšie je použiť 45-stupňový skosový rez na obidvoch koncoch líšt, ktoré sa majú spojiť. Použite lepidlo na spojenie oboch kusov a priložte ich k sebe tak, aby vytvorili tesný a rovnomerný spoj

.

Vyplnenie spojov a škár 

Po inštalácii a zaschnutí lepidla vyplňte škáry a spoje medzi lištami a stenou alebo stropom akrylovým tmelom. Tmelenie by malo byť v rovnakej farbe ako lišty, aby sa zabezpečil čistý a jednotný vzhľad. Po zaschnuti tmelu môžete prípadne lišty jemne prebrúsiť a natrieť.

 

Údržba polystyrénových líšt

Polystyrénové lišty vyžadujú minimálnu údržbu. Pre zachovanie ich čistoty a vzhľadu postupujte podľa týchto tipov:

  • Pravidelne odstraňujte prach z líšt jemnou prachovkou alebo suchou handričkou.
  • Ak sú lišty znečistené alebo zašpinené, použite mydlovú vodu a mäkkú handričku na ich utretie. Vyhnite sa použitiu abrazívnych čistiacich prostriedkov alebo drsných špongií, ktoré by mohli poškodiť povrch líšt.
  • V prípade menších poškodení, ako sú škrabance alebo odlomeniny, môžete použiť akrylový tmel na vyplnenie a vyhladenie poškodeného miesta. Po zaschnutí tmelu môžete prípadne prebrúsiť a natrieť opravenú časť.
  • Ak chcete zmeniť farbu alebo obnoviť vzhľad polystyrénových líšt, môžete ich natierať vodou riediteľnými farbami. Pred natieraním odporúčame jemne prebrúsiť povrch lišty a naniesť základný náter, aby sa zabezpečila lepšia priľnavosť a trvanlivosť.

 

Záver

Polystyrénové lišty sú ekonomickou a praktickou voľbou pre interiérové dokončovacie práce. Vďaka širokej škále dizajov dokážete vytvoriť krásne detaily vášho domova. 

Súvisiace články